Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie na Wisowej

Utworzono dnia 13.09.2019

Podczas tegorocznej  akcji Narodowego Czytanie Para Prezydencka zaproponowała  do czytania Nowele polskie. Wybrano 8 lektur na Narodowe Czytanie.

Dobrą panią – Elizy Orzeszkowej,Dym – Marii Konopnickiej,Katarynkę-Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze  zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)   – Bruno Schulza, Orkę – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskieg, Sachem – Henryk Sienkiewicza -Sawę (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość  w połączeniu   z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.          

Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością,  że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii . 

Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa i   udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości .

Wybrane utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”.

Czytaliśmy „Katarynkę „Bolesława Prusa oraz fragment ”Dobrej Pani” Elizy Orzeszkowej

W Narodowym Czytaniu udział wzieli uczniowie i grono pedagogiczne oraz emerytowani nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jodłowej , przedstawiciele władz lokalnych , członkowie DKK i Klubu Seniora oraz osoby z lokalnego środowiska znane mieszkańcom.

Na zakończenie, każdy z uczestników, mógł otrzymać w książce lub na kartce stempel z okolicznościową pieczęcią, przysłaną z Kancelarii Prezydenta.

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej akcji i mamy nadzieję, że w przyszłym roku liczba osób wspólnie czytających będzie jeszcze większa.

Zobacz zdjęcia ...

Kamera Online

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny